Ojciec Święty Franciszek wyznaczył następujące intencje na poszczególne miesiące 2025 roku:
O prawo do edukacji
Módlmy się, aby zawsze respektowano prawo emigrantów, uchodźców i wszystkich dotkniętych konfliktami wojennymi do edukacji, koniecznej dla zbudowania lepszego świata.
O powołania do życia kapłańskiego i zakonnego
Módlmy się, aby wspólnota kościelna potrafiła przyjąć młodych odkrywających powołanie do służby Chrystusowi w życiu kapłańskim lub zakonnym, z ich pragnieniami i wątpliwościami.
Za rodziny w kryzysie
Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.
O mądre korzystanie z nowych technologii
Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
O możliwość pracy
Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie.
O wzrost wrażliwości na świat
Módlmy się, aby każdy z nas znajdował pocieszenie w osobistej relacji z Jezusem, a z Jego Serca czerpał wzór współczującej miłości do świata.
O coraz lepsze rozeznawanie
Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii.
O umiejętność życia wspólnego
Módlmy się, aby społeczności, których współegzystencja wydaje się bardzo trudna, nie ulegały pokusie konfrontacji z powodów etnicznych, politycznych, religijnych czy ideologicznych.
O odnowienie naszych relacji ze stworzeniem
Módlmy się, abyśmy inspirowani przykładem św. Franciszka, zrozumieli wzajemną zależność wszystkich stworzeń, kochanych przez Boga, godnych miłości i szacunku.
O współpracę między wyznawcami różnych tradycji religijnych
Módlmy się, aby wyznawcy różnych tradycji religijnych współpracowali ze sobą na rzecz obrony i budowania pokoju, sprawiedliwości oraz braterstwa.
O umiejętność zapobiegania samobójstwom
Módlmy się, aby osoby, które doświadczają pokusy popełnienia samobójstwa, znalazły w swoich wspólnotach potrzebne im wsparcie, pomoc oraz miłość i otworzyły się na piękno życia.
Za chrześcijan żyjących na terenach objętych konfliktami
Módlmy się, aby chrześcijanie żyjący w strefie wojny lub konfliktu, szczególnie na Bliskim Wschodzie, byli siewcami pokoju, nadziei i pojednania.
Ogłoszenia na IV Niedzielę Wielkiego Postu 30.03.2025 r.
Dziś rozpoczynamy rekolekcje parafialne które prowadzi o. Sławomir Zieliński, franciszkanin.
Na wszystkich Mszach św. nauki ogólne. O godz. 17.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
Poniedziałek
Wtorek
Środa - zakończenie rekolekcji parafialnych:
Nie ma organizowanego specjalnego dnia spowiedzi. Ci, którzy będą chcieli skorzystać z sakramentu pokuty, będą mieli okazje do spowiedzi przez całe rekolekcje.
Składka z tego dnia ofiarowana będzie o. Rekolekcjoniście jako wyraz naszej wdzięczności za poprowadzone rekolekcje.
Czwartek - o godz. 17.00 "Godzina Święta" prowadzona przez Straż Honorową.
Piątek - odwiedziny chorych; ks. Proboszcz od godz. 8.30, ks. Adam od godz. 14.00. Spowiedź od godz. 17.00.
Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 17.15 a dla dorosłych i młodzieży o godz. 18.45.
Na Mszy św. o godz. 18.00 rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyrusza z naszego kościoła i podążać będzie do Czernej lub do Oświęcimia - szczegóły na plakacie w gablocie i na stronie internetowej www.edk.org.pl
Młodzież przygotowującą się do bierzmowania z klas VII zapraszamy na Drogę Krzyżową w piątek o godz. 18.45 i na krótkie spotkanie w kościele.
Sobota - nabożeństwo pierwszosobotnie po Mszy św. porannej. Po nabożeństwie zmianka różańcowa.
W przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu.
Na Mszy św. o godz. 11.30 dzieci przygotowujące się do I Komunii św. otrzymają pobłogosławione modlitewniki.
Organizowany jest wyjazd do Kalisza, Gniezna i Poznania w dniach 17 - 18 maja.
Zapisy oraz więcej informacji u ks. Adama, jak również na plakacie w gablocie i na stronie internetowej.
Piotr i Jan przyszli i modlili się za nich, aby otrzymali Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Nakładali na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. Dz 8, 15-16
1. Zgodnie z ustaleniami Dyrektorium Katechetycznego do bierzmowania przystępują uczniowie klasy ósmej po wcześniejszym przygotowaniu. Przygotowanie to obejmuje dwa okresy:
2. Przybliżony termin bierzmowania to okres wielkiego postu.
3. Jeśli kandydat do bierzmowania zaniedbał przygotowanie w wyznaczonym dla niego roku katechizacji – przygotowuje się do bierzmowania indywidualnie prowadzony przez duszpasterza i przyjmuje Bierzmowanie w Bazylice Mariackiej w Krakowie, w wyznaczonym przez duszpasterza terminie.
O Hostio biała. Ty zachowujesz białości mej duszy, lękam się dnia, w którym bym Ciebie opuściła.
(św. Faustyna Kowalska)
Do I Spowiedzi i Komunii Świętej przystępują obecnie dzieci z klas III Szkoły Podstawowej. Te sakramenty wymagają, aby dziecko nauczyło się odróżniać dobro od zła oraz żeby zrozumiało czym jest Eucharystia. Pierwsza komunia święta to dla dziecka i dla jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Eucharystia wraz z komunią św. jest niezwykłym darem Boga, który pragnie być pokarmem dla człowieka już tu, w wymiarze życia doczesnego.
Przygotowanie do I Komunii Świętej dziecka to dla całej rodziny szansa na pogłębienie przyjaźni z Bogiem oraz na odnowienie życia zgodnie z zasadami Ewangelii. Przygotowanie dzieci w naszej parafii odbywa się w ramach katechezy
w szkole oraz w spotkaniach w kościele, gdzie dzieci otrzymują różańce, medaliki i książeczki.
Do Jerozolimy schodziło się także wielu ludzi z sąsiednich miejscowości. Przynosili oni chorych i tych, których dręczyły duchy nieczyste. I wszyscy odzyskiwali zdrowie. Dz 5, 16
1. Obłożnie chorych, wcześniej zgłoszonych zaopatrujemy regularnie w każdy pierwszy piątek miesiąca w godzinach przedpołudniowych oraz w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.
2. W niebezpieczeństwie śmierci zaopatrujemy chorych o każdej porze. Najlepiej jeśli nagle wzywający do chorego zapewnią transport kapłanowi wyruszającemu z wizytą.
3. Na kapłana niosącego Najświętszy Sakrament oczekuje w progu domu osoba witająca z zapaloną świecą.
4. Stół, na którym kapłan złoży Najświętszy Sakrament nakrywamy białym obrusem, kładziemy krzyż, dwie zapalone świece.
4. Domownicy w czasie spowiedzi chorego opuszczają jego pomieszczenie, a w czasie Komunii świętej i Namaszczenia towarzyszą mu w obrzędach.
5. Jeśli stan zdrowia chorego nie poprawia się, ani się nie pogarsza - kolejny raz można przyjąć Namaszczenie po 6 miesiącach.
6. Nadto zaopatrujemy chorych podczas dnia chorego w ciągu roku, organizowanym w kościele parafialnym.